Asociația Județeană de Fotbal Ilfov a programat în această săptămână Turul 2, Etapa 1, din Cupa României, faza județeană. Și, așa cum ne-a obișnuit, competiția este una în care se înregistrează și surprise mari – de această data, două echipe din Liga 5 au scos din cursă două adversare din Liga superioară 4, bulversând, oarecum, presupunerile pariorilor. Vorbim de Pescărușul Grădiștea a trecut clar de Olimpic Snagov, scor 6 – 1, golurile înregistrate pe tabelă scutindu-ne de orice comentariu. Cea de-a doua grupare care produs surpriza a fost ACS Periș, care a depășit , nu fără emoții, gruparea Voința Buftea. Și tot la capitolul eliminări neașteptate, să amintim aici scoaterea din cursă a echipei CS Brănești, care a pierdut, chiar pe teren propriu, scor 1 – 2, meciul cu Viitorul Pantelimon, cât și scorul foarte mare, 7 – 1, cu care Juniors Berceni a învins, pe propriul teren, pe ACS Viitorul Vidra.
![](https://ilfovsport.ro/wp-content/uploads/2023/04/stef2.jpg)
Mai avem informații, de asemenea, de la Dragomirești Vale, unde oaspeții de la CSL Ștefăneștii de Jos au reușit desprinderea de gazdele de la Dragomirești, după șase goluri spectaculoase: ” Am condus cu 1 – 0, marcator Adrian Luiceanu, am fost egalați, ba chiar conduși cu 2 – 1, după prima repriză. După pauză, am forțat tabela prin Ștefan Gheorghe și Alexandru Manea, goluri cu care am preluat noi conducerea, scor 3 – 2, dar am fost egalați la ultima fază. În prelungiri am marcat golul izbăvitor, prin Darius Alexe – a fos un meci plin de suspans, în care echipa noastră a dat tot ce a avut mai bun, pentru a obține Victoria, una meritată, după părerea mea. Îmi felicit băieții, pentru acest joc”, ne declara antrenorul oaspeților, Mircea Gheorghe.
Iată toate rezultatele înregistrate:
- Voința Domnești – CSO Bragadiru 3 – 1
- Pescărușul Grădiștea – Olimpic Snagov 6 – 1
- FC 1 Decembrie – CS Măgurele 4 – 1
- ACS Periș – Voința Buftea 2 – 0
- CS Ciorogârla – Viitorul Dragomirești Vale 2 – 3
- CS Brănești – Viitorul Pantelimon 1 – 2
- CSL Ștefănești – ARD Snagov 2 – 0
- Viitorul Vidra – Juniors Berceni 1 – 7